• U20
  • U18
  • U16
  • U14
  • U12
Hidroinženiring  
Jub  
Mestna občina Ljubljana  Erste Sparkasse  Hokejska Zveza Slovenije   Klemen Transport

Tournament 2015 (U9)

  • HOME
  • TEAMS
  • RESULTS
  • RULES

Spoštovani udeleženci turnirja !

Prisrčno pozdravljeni na našem drugem srečanju v okviru "Mednarodnega hokejskega turnirja U9 - 2015", ki ga organizira Hk Slavija Junior.

Naš cilj je, da turnir postane tradicionalen, za kar bo poskrbelo klubsko vodstvo ob veliki pomoči staršev. Vi, spoštovani udeleženci, pa boste s svojo udeležbo na našem turnirju, tako kot sedaj, našo vizijo in naša prizadevanja nagradili.

Hk Slavija Junior bo kmalu praznoval svojo osmo obletnico delovanja. Sleherno leto nadgrajuje svoje cilje in povečuje število sodelujočih otrok na klubskih treningih. Vzorniki najmlajših v letošnji sezoni tekmujejo v okviru mednarodne lige EBEL za selekcijo U18 in za selekcijo U19 v okviru državnega prvenstva. V prihodnji sezoni bomo te selekcije nadgradili, saj je zanimanje za treniranje hokeja v okviru Hk Slavija Junior vedno večje.

Še enkrat hvala za udeležbo na turnirju v upanju, da bo med turnirjem sklenjenih mnogo novih prijateljstev, da bomo videli veliko lepih tekem in da bodo naši mladi hokejisti uspešno nastopili na turnirju.

S športnimi pozdravi,

Branko Matjašec
Predsednik Hk Slavija Junior

 

Dear participants of the tournament !

Warmly welcome to our second meeting of the "International hockey tournament U9 - 2015", organized by the Hk Slavija Junior.

Our goal is that the tournament becomes traditional, and our vision and our efforts with great assistance of parents will be rewarded with your participation.

Hk Slavija Junior will be soon celebrating its eighth anniversary. Every year builds on its objectives and increasing the number of participating children at the club training sessions. Role models for children are competing in the international EBEL league selection for the U18 and in the context of the National Championship for U19 selection. In the next season we will upgrade this selections, because the interest in hockey training under Hk Slavija Junior is increasing.

Thanks again for taking part in the tournament in the hope that the tournament concluded many new friends that we will see a lot of good matches and to our young hockey players successfully performed in the tournament.

With sport regards,

Branko Matjašec
Chairman of Hk Slavija Junior

 

Preberi več...

 

 

 

 

 

 

 

EC Graz 99ers Juniors

AUT

 

1. Muchitsch Dominik (2007) GK 7. Steinegger Matthew (2007)
2. Adamek Nikolai (2007) 8. Schiffermayer Marvin (2007)
3. Skodic Florian (2007) 9. Bokor Daniel (2007)
4. Werkl Lukas (2007) 10. Leitner Andre (2007)
5. Gentilini Timon (2007) 11. Peneff Maxi (2007)
6. Blahut Karol (2007) 12. Bilek Wendelin (2007)
Coach: Laimer Joe
Coach assistent: May Stephanie
Team manager: Muchitsch Reinhard

 

 

 

 

 

 

 

EC Graz 99ers Juniors

AUT

 

1. Muchitsch Dominik (2007) GK 7. Steinegger Matthew (2007)
2. Adamek Nikolai (2007) 8. Schiffermayer Marvin (2007)
3. Skodic Florian (2007) 9. Bokor Daniel (2007)
4. Werkl Lukas (2007) 10. Leitner Andre (2007)
5. Gentilini Timon (2007) 11. Peneff Maxi (2007)
6. Blahut Karol (2007) 12. Bilek Wendelin (2007)
Coach: Laimer Joe
Coach assistent: May Stephanie
Team manager: Muchitsch Reinhard

 


 

 

 

 

 

 

KHL Medveščak 1

CRO

 

1. Jagetić Luka (2007) GK 6. Marinković Vedran (2007)
2.Dasović Fran (2007) 7. Pintur Mateo (2007)
3. Erdeljac Tin (2007) 8. Rožman Roko (2007)
4. Galeković Lovro (2007) 9. Sitar Niko (2007)
5. Grošić Ivan (2007) 10. Soldo Andrija (2007)
Coach: Saša Belić

 


 

 

 

 

 

 

KHL Medveščak 2

CRO

 

1. Ljubić Luka (2008) GK 6. Letina Marko (2008)
2. Ajduk Lovro (2007) 7. Piršer Lucas (2007)
3. Babić David (2008) 8. Stepan Karlo (2008)
4. Grgasović Fran (2008) 9. Tarle Gabrijel (2009)
5. Jurin Borna (2007) 10. Vrban Marko (2008)
Coach: Mario Jurković

 


 

 

 

 

 

 

KHL Zagreb 1

CRO

 

1. Slade Nikša (GK) 6. Šimac Ante
2. Šimunković Bartol 7. Ferenčina David
3. Mihelj Vito 8. Štefanac Jan
4. Beljo Hrvoje 9. Marojevič Patrik
5. Zlatar Marko 10. Mandušić Marko

 


 

 

 

 

 

 

 

KHL Zagreb 2

CRO

 

1. Zaninović Nikola (GK) 6. Alić Bruno
2. Švarc Simon 7. Modrušan 
3. Štajer Toma 8. Komušanac Matej
4. Zovko Lovro 9. Lakoš Marin
5. Ivanuš Petar 10. Sović Gabrijel

 


 

HD Mladi Jesenice - team photo

 

 

 

 

 

 

HD Mladi Jesenice

SLO

 

1. Martin Bizjak (2007) 8. Šturm Nik (2007)
2. Luka Planinšek (2007) 9. Žiga Vidic (2007)
3. Fartek Toni (2007) 10. Luka Ivančevič (2007)
4. Gregorič Aljaž (2007) 11. Smukavec  Bert (2008)
5. Kobal Nik (2007) 12. Šabanović Kenan (2008)
6. Mlakar Tevž (2007) 13. Kovačević  Din (2008)
7. Oblak Jaka (2007) 14. Klinar Jaka (2009)
Coach:
Team manager:

 


 

 

 

 

 

 

 

Hk Olimpija 1

SLO

 

1. Hočevar Žiga Lin (2007) GK 7. Šebenik Alex (2007)
2. Hebar Gal (2007) GK 8. Okorn Gašper (2007)
3. Petronijevič Lepša Ian (2007) 9. Kurbos Val (2007)
4. Rakun Bor (2007) 10. Lesar Lev (2007)
5. Cerjak Jernej (2007) 11. Smolnikar Tom (2008)
6. Bogomolec Tai (2007)  
Coach:
Team manager:

 


 

 

 

 

 

 

 

Hk Olimpja 2

SLO

 

1. Bulc Leonard (2008) GK 7. Trobiš Marko (2007)
2. Ebner Bor (2007) GK 8. Rogl Oskar (2008)
3. Železen Jure (2008) 9. Rožič Martin (2008)
4. Lavrih Samo (2007) 10. Simšič Marcel (2008)
5. Huč Julijan (2007) 11. Kuhar Žiga (2009)
6. Purkat Jon (2007)  
Coach: 
Team manager:

 


 

Hk Slavija Junior 1 - team photo

 

 

 

 

 

 

HK Slavija Junior 1

SLO

 

1. KRUŠEC URBANC URH RUBEN GK 7. STARAŠINIČ JURIJ
2. GOLOB NEJC 8. VRESK ŽAN
3. JUHART MAJ 9. BUKOVEC JOC
4. NOVAK DOMEN 10. BURJAK TIMON
5. PREDALIČ JAKA 11. LALIČ KRIS
6. SIMIČ JAN 12. KONČINA JAKOB

Hk Slavija Junior 2 - team photo

 

 

 

 

 

 

HK Slavija Junior 2

SLO

 

1. INTIHAR TJAŠA GK 7. LOGAR JAKA
2. BOLTE GAŠPER 8. MARIČ NIK
3. BREZNIK JANEZ 9. MUČIČ MAKSIMILIJAN
4. CHVATAL STAŠ 10. RAJTER URBAN
5. DOLŽAN DOMEN 11. RAVNIK SVIT
6. DOLŽAN LUKA 12. ZUPAN MARK
Preberi več...
Untitled Document



Group A: Group B:
1.  Hk Slavija Junior 1 (SLO)  1.  Hk Olimpija 1 (SLO) 
2.  EC Graz 99ers Juniors (AUT)  2.  HD Mladi Jesenice (SLO) 
3.  Hk Olimpija 2 (SLO)  3.  KHL Zagreb 1 (CRO) 
4.  KHL Medveščak 1 (CRO)  4.  KHL Medveščak 2 (CRO) 
5.  KHL Zagreb 2 (CRO 5.  Hk Slavija Junior 2 (SLO) 



Tournament day 1 - 7.11.2015 9:00 - 16:30

Time Games 1 - 6
9:00 - 9:30  Hk Slavija Junior 1 (SLO)  :  Hk Olimpija 2 (SLO)  10:2  Hk Olimpija 1 (SLO)  :  Hk Slavija Junior 2 (SLO)  15:0
9:35 - 10:05  KHL Medveščak 1 (CRO)  :  KHL Zagreb 2 (CRO 5:1  KHL Zagreb 1 (CRO :  HD Mladi Jesenice (SLO)  4:8
10:10 - 10:40  EC Graz 99ers Juniors (AUT)  :  Hk Olimpija 2 (SLO)  5:4  KHL Medveščak 2 (CRO)  :  Hk Slavija Junior 2 (SLO)  7:1
Ice resurfacing
  Games 7 - 10
10:55 - 11:25  KHL Zagreb 2 (CRO :  Hk Slavija Junior 1 (SLO)  1:15  HD Mladi Jesenice (SLO)  :  Hk Olimpija 1 (SLO)  5:7
11:30 - 12:00  EC Graz 99ers Juniors (AUT)  :  KHL Medveščak 1 (CRO)  11:0  KHL Medveščak 2 (CRO)  :  KHL Zagreb 1 (CRO 0:14
12:00 - 12:50 ROOKIES U6 GAME
12:50 - 13:15 OPENING CEREMONY
Ice resurfacing
  Games 11 - 16
13:30 - 14:00  Hk Olimpija 2 (SLO)  :  KHL Zagreb 2 (CRO 10:0  Hk Slavija Junior 2 (SLO)  :  HD Mladi Jesenice (SLO)  0:20
14:05 - 14:35  Hk Slavija Junior 1 (SLO)  :  KHL Medveščak 1 (CRO)  13:0  Hk Olimpija 1 (SLO)  :  KHL Zagreb 1 (CRO 9:1
14:40 - 15:10  KHL Zagreb 2 (CRO :  EC Graz 99ers Juniors (AUT)  0:12  HD Mladi Jesenice (SLO)  :  KHL Medveščak 2 (CRO)  21:2
Ice resurfacing
  Games 17 - 20
15:25 - 15:55  Hk Olimpija 2 (SLO)  :  KHL Medveščak 1 (CRO)  9:2  Hk Slavija Junior 2 (SLO)  :  KHL Zagreb 1 (CRO 1:5
16:00 - 16:30  EC Graz 99ers Juniors (AUT)  :  Hk Slavija Junior 1 (SLO)  2:7  KHL Medveščak 2 (CRO)  :  Hk Olimpija 1 (SLO)  0:23



Tournament day 2 - 8.11.2015 8:00 - 15:00

Time Games 21 - 25
8:00 - 8:35   :   :  KHL Medveščak 2 (CRO)  :  Hk Slavija Junior 2 (SLO)  3:2
8:40 - 9:15  EC Graz 99ers Juniors (AUT)  :  Hk Olimpija 1 (SLO)  4:14  KHL Medveščak 1 (CRO)  :  KHL Zagreb 2 (CRO 4:3
9:20 - 9:55  Hk Slavija Junior 1 (SLO)  :  KHL Zagreb 1 (CRO)  4:4  Hk Olimpija 2 (SLO)  :  HD Mladi Jesenice (SLO)  0:12
Ice resurfacing
  Games 26 - 29  
10:15 - 10:45  KHL Medveščak 1 (CRO)  :  KHL Zagreb 2 (CRO 8:2  KHL Medveščak 2 (CRO)   :  Hk Slavija Junior 2 (SLO)  2:2
10:50 - 11:25  Hk Olimpija 2 (SLO)  :  Hk Olimpija 1 (SLO)  2:19  EC Graz 99ers Juniors (AUT)  :  KHL Zagreb 1 (CRO)  3:6
11:25 - 12:00 PROSPORTS SKILLS COMPETITION
12:00 - 12:10 PUCK LOTTERY
Ice resurfacing
  Games 30 - 35  
12:30 - 13:05  Hk Slavija Junior 1 (SLO)  :  HD Mladi Jesenice (SLO)  6:12  KHL Zagreb 2 (CRO :  Hk Slavija Junior 2 (SLO)  3:0
13:10 - 13:45  Hk Olimpija 2 (SLO)  :  KHL Zagreb 1 (CRO)  3:5  KHL Medveščak 1 (CRO)  :  KHL Medveščak 2 (CRO)  2:2
13:50 - 14:25  Hk Slavija Junior 1 (SLO)  :  Hk Olimpija 1 (SLO)  4:11  EC Graz 99ers Juniors (AUT)  :  HD Mladi Jesenice (SLO)  4:10
14:30 CLOSING CEREMONY
Preberi več...

Rules & Regulations
International Tournament 7 and 8 November 2015:
• Age group: players born 2007 and younger

• Preliminary round: 
Two groups A and B with 5 teams each, all against all

• Secund round - round robin: 
Two groups 1.-6. (direct matches from preliminary round count for second round) and 7.-10 (direct match from preliminary round don't count for second round), all against all

• We play small box (1/3 Ice) with 3 players per line
• One team must consist of a minimum of 10 players (3 blocks +1 substitute) and 1 goalie.
• Mandatory block-fixing with coloured arm-bands
• Switch of players between blocks during one match is not permitted
- If one team has an additional player, for example player 10, then he/she can play as a change player in the third block
- In case one team has two additional players, for example player 10 and 11, then it is possible to open a fourth block. Only a player of the 2nd block can be the third player in the 4th block.
- At least 3 Lines must play in the same order over the full time of a game. The 4th line can make a pause for one ore more changes. (e.g. 1., 2., 3., 4., / 1., 2., 3., / 1., 2., 3., 4. / 1.,2., ... )


• Length of the matches:
Preliminary round: 26 minutes without change of sides, second round - round robin: 30 minutes without change of sides

• Block-time: 1:00 minutes,
• Flying change of blocks without stopping the time
• Change of blocks will be prompted by an acoustic signal
• Time will be stopped only when: players injured (at the discretion of the time keeper)
• Black pucks, junior sticks, normal goals
• Every team must bring two different sets of match dresses (light and dark)
• Age will be checked with players passes and photos (spot samples will be checked)
• For disputed questions there will be a technical comitee, which will decide finally


• Penalties:
The referee counts the fouls. With each third foul the other team gets a penalty shot. In case of severe fouls, a player can be banned for the remaining time of the match.


• Ranking:
- Won game: 2 points
- Even game: 1 point
- Lost Game: 0 points

• In case 2 teams have the same number of points after the preliminary or second rounds, the following parameters count in this order:
- Points in the direct match
- Difference of goals shot and goals received of all matches
- Number of goals shot
- By lot


• In case 3 or more teams have the same number of points after the preliminary or second rounds, the following parameters count in this order:
- Points in the direct matches
- Difference of goals shot and goals received between the teams with the same number of points.
- Difference of goals shot and goals received of all matches
- Number of goals shot
- By lot

 

Preberi več...