• U20
  • U18
  • U16
  • U14
  • U12
Hidroinženiring  
Jub  
Mestna občina Ljubljana  Erste Sparkasse  Hokejska Zveza Slovenije   Klemen Transport

Tournament 2014 (U9)

  • HOME
  • RULES
  • TEAMS
  • RESULTS

Spoštovani udeleženci turnirja !

Hokejski klub SLAVIJA JUNIOR je v maju letošnjega leta praznoval svojo šesto obletnico. V teh šestih letih dela z mladimi hokejisti je klub zrastel v povsem konkurenčnega tako v Sloveniji kot v tujini.

V klubu trenira skoraj 160 hokejskih navdušencev v kategorijah od najmlajših v šoli drsanja do kadetov U18. HK SLAVIJA JUNIOR je član Hokejske zveze Slovenija in nastopa v državnem prvenstvu v kategorijah U12, U14, U16 in U18. Vse kategorije igralcev pa se rade udeležujejo turnirjev doma in v tujini.

Mednarodni hokejski turnir HK SLAVIJA JUNIOR 2014 U9 je potrditev in prikaz uspešnega dela z mladimi športniki in želja kluba, da postane prepoznaven tudi v širšem okolju.

Zahvaljujem se vam za vašo udeležbo na turnirju v upanju, da bo v času turnirja sklenjenih mnogo novih prijateljstev, da bomo videli veliko lepih hokejskih tekem in da bodo naši mladi hokejski varovanci uspešno nadgradili svoje hokejske veščine na ledu.

S športnimi pozdravi,

Branko Matjašec
Predsednik Hk Slavija Junior

 

Dear participants of the tournament,

In May this year, hockey club SLAVIJA JUNIOR has celebrated its sixth anniversary. In these six years of working with young hockey players, the club has grown into a competitive one in Slovenia as well as abroad.

Almost 160 hockey enthusiasts train in the club in categories that range from the youngest in skating school to U18 cadets. HK SLAVIJA JUNIOR is a member of the Ice Hockey Federation of Slovenia and plays for national championship in categories U12, U14, U16 and U18. Players of all categories also like to participate in tournaments at home and abroad.

The International Hockey Tournament HK SLAVIJA JUNIOR 2014 U9 is a confirmation and a demonstration of successful work with young athletes and a wish of the club to become more widely recognized.

I would like to thank you for your participation in the tournament in the hopes that in the time of the tournament many new friendships will be formed, that we will see many great hockey games and that our young hockey protégés will successfully improve their hockey skills on the ice.

With sport regards,

Branko Matjašec
Chairman of Hk Slavija Junior

 

Preberi več...

Rules & Regulations
International Tournament 8 and 9 November 2014:
• Age group: players born 2006 and younger

• Preliminary round:
Two groups A and B with 6 teams each, all against all
• Finals: Cross-matches for ranking 1 to 4, 5 to 8, 9 to 12 ,
• We play small box (1/3 Ice) with 3 players per line
• One team must consist of a minimum of 10 players (3 blocks +1 substitute) and 1 goalie.
• Mandatory block-fixing with coloured arm-bands
• Switch of players between blocks during one match is not permitted
• If one team has an additional player, for example player 10, then he/she can play as a change player in the third block
• In case one team has two additional players, for example player 10 and 11, then it is possible to open a fourth block. Only a player of the 2nd block can be the third player in the 4th block.
• At least 3 Lines must play in the same order over the full time of a game. The 4th line can make a pause for one ore more changes. (e.g. 1., 2., 3., 4., / 1., 2., 3., / 1., 2., 3., 4. / 1.,2., ... )
• Length of the matches:
Preliminary round: 26 minutes without change of sides
Cross Games and Finals: 30:00 minutes without change of sides
• Block-time: 1:00 minutes,
• flying change of blocks without stopping the time
• Change of blocks will be prompted by an acustic signal
• Time will be stopped only when: players injured (at the discretion of the time keeper)
• Black pucks, junior sticks, normal goals
• Every team must bring two different sets of match dresses (light and dark)
• Age will be checked with players passes and photos (spot samples will be checked)
• For disputed questions there will be a technical comitee, which will decide finally
• Penalties:

The referee counts the fouls. With each third foul the other team gets a penalty shot. In case of severe fouls, a player can be banned for the remaining time of the match.
• Ranking:
• Won game: 3 points
• Even game: 1 point
• Lost Game: 0 points


• In case 2 teams have the same number of points after the preliminary rounds, the following parameters count in this order:
• Points in the direct match
• Difference of goals shot and goals received of all matches
• Number of goals shot
• By lot


• In case 3 or more teams have the same number of points after the preliminary rounds, the following parameters count in this order:
• Points in the direct matches
• Difference of goals shot and goals received between the teams with the same number of points.
• Difference of goals shot and goals received of all matches
• Number of goals shot
• By lot

• At the finals there will be a prompt penalty shooting in case of an even match result
(3 Penalties)

Preberi več...

 

 

 

 

 

 

 

EC Graz 99ers Juniors 1 (AUT)

 

1. Steinbrenner Kai-Henrik (2006)  
2. Bilek Wendelin (2007)  
3. Askarov Arman (2006)  
4. Bacher Konstantin (2006)  
5. Eckl Christian jun. (2006)  
6. Krainer Benedikt (2006)  
7. Kulmer Nicolas (2006)  
8. Lyssy Phileas (2006)  
9. Maier Jan (2006)  
   

 


 

 

 

 

 

 

EC Graz 99ers Juniors 1 (AUT)

 

1. Steinbrenner Kai-Henrik (2006)  
2. Bilek Wendelin (2007)  
3. Askarov Arman (2006)  
4. Bacher Konstantin (2006)  
5. Eckl Christian jun. (2006)  
6. Krainer Benedikt (2006)  
7. Kulmer Nicolas (2006)  
8. Lyssy Phileas (2006)  
9. Maier Jan (2006)  
   

 


 

 

 

 

 

 

EC Graz 99ers Juniors 2 (AUT)

 

1. Muchitsch Dominik (2007)  
2. Malli Nicolas (2006)  
3. Scheiner Nick (2006)  
4. Schachenhofer Linus (2006)  
5. Löscher Valentino (2006)  
6. Gnuschke Maximilian (2007)  
7. Adamek Nikolai (2007)  
8. Skodic Florian (2007)  
9. Werkl Lukas (2007)  

 


 

 

 

 

 

 

KHL Medveščak 1 (CRO)

 

1. Belančić Farkaš, Lovro 2006 11. Šmejkal, Patrik 2006
2. Farac, Vito 2006  
3. Janković, Luka 2006  
4. Marinić, Tomislav 2006  
5. Penzer, Gabrijel 2006  
6. Saletović, Jakov 2006  
7. Soldić, Lukas 2006  
8. Stilinović, Jan 2006  
9. Šavorić, Klukas 2006  
10. Šmejkal, Filip 2006  
Coach: Saša Belić

 


 

 

 

 

 

 

KHL Medveščak 2 (CRO)

 

1. Grošić, Ivan (2007) 10. Šibenik, Noa (2006)
2. Hutchinson, Cole (2006) 11. Švaco, Andrej (2006)
3. Kešina, Šimun (2007) 12. Vitelić Paprika, Tibor (2006)
4. Kokorić, Dominik (2006)  
5. Makovac, Maks (2006)  
6. Muratović, Fran (2006)  
7. Renjak, Rene (2006)  
8. Rožman, Roko (2007)  
9. Sušić, Vedran (2006)  
Coach: Mario Jurković

 


 

 

 

 

 

 

 

Sportorszagi Capak (HUN)

 

1. Viktor PÁSZTOR (Goaltender) 10. Bálint ZAHORECZ
2. Andor BÁRDOS  
3. Sebestyén BAREITH  
4. Levente BIRTA  
5. Máté BOTOS  
6. Krisztián FRANYÓ  
7. Kornél NÉMETH  
8. Viktor MÁRIÁSI  
9. Gergő SCHWARTZ  
Coach: Krisztián SZAJBERT
Team manager: Deborah BOTOS-SOÓS

 


 

 

 

 

 

 

 

UTE Budapest (HUN)

 

1. Rácz Gergely Ákos (GK) 10. Pásztor Kevin
2. Almás Zétény  
3. Dobosy Máté  
4. Kopfer Ádám  
5. Ladnyik Zsombor  
6. Madarász Ábel  
7. Márton Levente  
8. Molnár Levente  
9. Nagy András   
Coach: Nagy Attila
Team manager:

 


 

 

 

 

 

 

 

HD Mladi Jesenice (SLO)

 

1. Martin Bizjak 10. David Stevič
2. Tevž Brglez 11. Vid Ulčar
3. Tadej Črtalič  
4. Ažbe Glavič  
5. Bor Glavič  
6. Luka Matkovič  
7. Luka Planinšek  
8. Matevž Pogačnik  
9. Erazem Por  
Coach: Luka Pogačnik
Team manager: Primož Glavič

 


 

 

 

 

 

 

 

Hk MK Bled (SLO)

 

1. Tjaša Intihar (GK) 8. Luka Oštir
2. Maks Berc 9. Nik Gomboc
3. Ažbe Pintar  
4. Gal Sodja Zalokar  
5. Timotej Filipič Đafič  
6. Luka Gruškovnjak  
7. Savva Titov  
Coach:
Team manager:

 


 

 

 

 

 

 

 

Hk Olimpija A (SLO)

 

1. Žibert Tevž (2006) 10. Bulc Leonard g (2007)
2. Šogorič Bono (2006)  
3. Kuret Bruno (2006)  
4. Zupančič Aljaž (2006)  
5. Kontrec Tai (2006)  
6. Vivoda Noah (2006)  
7. Belec Poženel Gaber (2006)  
8. Bole Nik (2006)  
9. Pipan Lovro (2006)  
Coach: Prusnik
Team manager: Bole

 


 

 

 

 

 

 

 

Hk Olimpija B (SLO)

 

1. Petronijevič Lepša Ian (2007) 10. Hočevar Žiga Lin g (2007)
2. Martinjak Jernej (2006)  
3. Rakun Bor (2007)  
4. Masle Črt (2006)  
5. Jaka Modic Ščavničar (2006)  
6. Kurbos Val (2007)  
7. Kukovič Lovro (2006)  
8. Novak Maks (2006)  
9. Smolnikar Tom (2008)  
Coach: Praprotnik
Team manager: Hočevar

 


 

 

 

 

 

 

 

Hk Slavija Junior ČRNI (SLO)

 

1. Lalič Alex (GK)  10. Golob Nejc
2. Špari Leben Žan  11. Šuštar Nik
3. Janežič Miran  
4. Kvartuh Jan  
5. Turšič Sečkar Maj  
6. Petrovič Nik Christian  
7. Butina Jernej  
8. Bolte Ažbe  
9. Bogdanoski Gabriel  
Coach:
Team manager:

 


 

 

 

 

 

 

 

Hk Slavija Junior BELI (SLO)

 

1. Kuder Gal (GK)  10. Vresk Žan
2. Brunček Kristjan  11. Burjak Timon
3. Vrščaj Matic  
4. Špendal Luka  
5. Bačnik Nik  
6. Juhart Maj  
7. Predalič Jaka  
8. Simič Jan  
9. Novak Domen  
Coach:
Team manager:
Preberi več...



Group
ranking
Group A
Group
ranking
Group B
1. 
 Hk Slavija Junior ČRNI (SLO)   1.  Sportorszagi Capak (HUN) 
2. 
 UTE Budapest (HUN) 
 3.  Hk MK Bled (SLO) 
6.  EC Graz 99ers Juniors 2 (AUT) 
 4.  EC Graz 99ers Juniors 1 (AUT) 
4.  Hk Olimpija B (SLO)
 2.  Hk Olimpija A (SLO) 
5.
 KHL Medveščak 1 (CRO) 
 6.  KHL Medveščak 2 (CRO) 
3.
 HD Mladi Jesenice (SLO) 
 5.  Hk Slavija Junior BELI (SLO) 



Saturday, 8. 11. 2014  8:30 - 17:00

Time Games 1 - 6
8:30 - 9:00   Hk Slavija Junior ČRNI (SLO)  :  Hk Olimpija B (SLO)   13:2    Sportorszagi Capak (HUN)  :  Hk Olimpija A (SLO)   8:5 
9:05 - 9:35  UTE Budapest (HUN)   :   HD Mladi Jesenice (SLO)  2:2    Hk Slavija Junior BELI (SLO)  :  Hk MK Bled (SLO)   1:13 
9:40 - 10:10   EC Graz 99ers Juniors 2 (AUT)  :   KHL Medveščak 1 (CRO)  3:6   EC Graz 99ers Juniors 1 (AUT)   :  KHL Medveščak 2 (CRO)   19:1 
Ice resurfacing
  Games 7 - 12
10:25 - 10:55  Hk Slavija Junior ČRNI (SLO)   :   HD Mladi Jesenice (SLO)   10:3   Hk Olimpija A (SLO)  :  Hk Slavija Junior BELI (SLO)   12:1 
11:00 - 11:30   Hk Olimpija B (SLO)  :  KHL Medveščak 1 (CRO)   3:2   Sportorszagi Capak (HUN)   :  EC Graz 99ers Juniors 1 (AUT)   14:5 
11:35 - 12:05  EC Graz 99ers Juniors 2 (AUT)   :  UTE Budapest (HUN)   0:11    Hk MK Bled (SLO)  :  KHL Medveščak 2 (CRO)   16:1 
12:10 - 13:05 OPENING CEREMONY & ROOKIES U6 GAME
Ice resurfacing
  Games 13 - 18
13:20 - 13:50   Hk Slavija Junior ČRNI (SLO)  :  KHL Medveščak 1 (CRO)   8:1   Sportorszagi Capak (HUN)   :  Hk Slavija Junior BELI (SLO)   15:1 
13:55 - 14:25   HD Mladi Jesenice (SLO)  :  EC Graz 99ers Juniors 2 (AUT)   13:0  Hk Olimpija A (SLO)   :  KHL Medveščak 2 (CRO)   24:1 
14:30 - 15:00  Hk Olimpija B (SLO)   :  UTE Budapest (HUN)   1:8   Hk MK Bled (SLO)   :  EC Graz 99ers Juniors 1 (AUT)   5:5 
Ice resurfacing
  Games 19 - 24
15:15 - 15:45  KHL Medveščak 1 (CRO)   :  HD Mladi Jesenice (SLO)    1:6  Hk Slavija Junior BELI (SLO)   :  KHL Medveščak 2 (CRO)   7:4 
15:50 - 16:20  Hk Olimpija B (SLO)   :   EC Graz 99ers Juniors 2 (AUT)  5:3   Sportorszagi Capak (HUN)   :  Hk MK Bled (SLO)   6:7 
16:25 - 16:55  Hk Slavija Junior ČRNI (SLO)   :  UTE Budapest (HUN)   4:0   EC Graz 99ers Juniors 1 (AUT)   :  Hk Olimpija A (SLO)   1:11
Ice resurfacing



Sunday, 8. 11. 2014  8:00 - 16:00

Time Games 25 - 30
8:00 - 8:30   Hk Slavija Junior ČRNI (SLO)  :  EC Graz 99ers Juniors 2 (AUT)   10:0   Sportorszagi Capak (HUN)   :  KHL Medveščak 2 (CRO)   23:0 
8:35 - 9:05  UTE Budapest (HUN)   :  KHL Medveščak 1 (CRO)   6:1  Hk Slavija Junior BELI (SLO)   :  EC Graz 99ers Juniors 1 (AUT)   0:7 
9:10 - 9:40  Hk Olimpija B (SLO)   :  HD Mladi Jesenice (SLO)    3:6  Hk Olimpija A (SLO)   :  Hk MK Bled (SLO)   9:3 
Ice resurfacing
  Game 31 Game 32
9:55 - 10:30

 EC Graz 99ers Juniors 2 (AUT) 

:

 Hk Slavija Junior BELI (SLO) 

9:2   KHL Medveščak 1 (CRO)  :  KHL Medveščak 2 (CRO)   17:2
    :       :    
  Game 33 Game 34
10:35 - 11:10  Hk Olimpija B (SLO)  :  Hk MK Bled (SLO)  7:8   HD Mladi Jesenice (SLO)  :  EC Graz 99ers Juniors 1 (AUT)  11:4 
    :       :    
  Game 35 Game 36
11:15 - 11:50  UTE Budapest (HUN)  :  Sportorszagi Capak (HUN)  1:8   Hk Slavija Junior ČRNI (SLO)  :  Hk Olimpija A (SLO)  6:4 
    :       :    
11:55 - 12:50 SKILLS COMPETITION
12:55 - 13:00 WINNER CEREMONY FOR SKILLS COMPETITION
Ice resurfacing
  Game 37 (for 9th place) Game 38 (for 11th place)
13:15 - 13:50  EC Graz 99ers Juniors 2 (AUT)  :  KHL Medveščak 1 (CRO)  2:7   Hk Slavija Junior BELI (SLO)  :  KHL Medveščak 2 (CRO)  7:2 
    :       :    
  Game 39 (for 5th place) Game 40 (for 7th place)
13:55 - 14:30  Hk MK Bled (SLO)  :  HD Mladi Jesenice (SLO)  6:5   Hk Olimpija B (SLO)  :  EC Graz 99ers Juniors 1 (AUT)  9:8 
    :       :    
  Game 41 (for 1th place) Game 42 (for 3th place)
14:35 - 15:10  Sportorszagi Capak (HUN)  :  Hk Slavija Junior ČRNI (SLO)  6:8   UTE Budapest (HUN)  :  Hk Olimpija A (SLO)  1:6 
    :       :    
15:15 CLOSING CEREMONY
Preberi več...