• CL
  • U20
  • U18
  • U16
  • U14
  • U12
Hidroinženiring  
Jub  
Mestna občina Ljubljana  Itak Sport  Hokejska Zveza Slovenije   Warrior

Tournament 2019 (U11)

  • HOME
  • TEAMS
  • RULES
  • RESULTS

Spoštovani hokejisti in ljubitelji najhitrejšega ekipnega športa!

Lepo vas pozdravljamo že na 8. tradicionalnem Mednarodnem turnirju U-11 2019 , ki ga organiziramo pod okriljem kluba Hk Slavija Junior.

Klub s pomočjo staršev in podpornikov vsakoletno organizira dva turnirja, U-9, ki je novembra, in U-11, ki ga tradicionalno pripravimo v aprilu. Oba turnirja sta organizirana na najvišjem turnirskem nivoju, kar nam potrjujete tudi vi, udeleženci in obiskovalci, ki se vsako leto vračate.

Ponovno se bo turnirja udeležilo lepo število klubov (10), poleg domačih tudi klubi iz Italije in Madžarske. Kot vsako leto se bomo potrudili, da naši mladi hokejisti za konec sezone dobijo kar se da lepo izkušnjo z igranjem hokeja na celem igrišču in tudi druženja z ostalimi športniki – hokejisti izven hokejskega igrišča.

V klubu Hk Slavija Junior se lahko v letošnjem letu pohvalimo tudi s člansko ekipo, ki uspešno sodeluje v domačem državnem prvenstvu in mednarodni ligi IHL. Poleg članske ekipe imamo preko 180 članov, ki zelo uspešno sodelujejo v vseh tekmovalnih kategorijah državnega in mednarodnega IHL-prvenstva.

Za konec bi se rad zahvalil klubom, mladim igralcem, staršem in zvestim navijačem za udeležbo na turnirju U-11 2019!

Želim si, da bo v času turnirja sklenjenih mnogo novih prijateljstev, odigranih veliko lepih hokejskih tekem in da bodo naši mladi hokejski varovanci uspešno nadgradili svoje hokejske veščine na ledu.

S športnimi pozdravi
Samo Marc
Predsednik Hk Slavija Junior

 

Dear hockey players and fans of the fastest team sport,

We would like to welcome you on the 8th traditional International U-11 2019 tournament, organized by club Hk Slavija Junior.

The club,with help of parents and supporters, organizes two tournaments annually: U-9 in November and U-11 traditionally held in April. Both tournaments are organized on the highest tournament level, confirmed by the participants and visitors returning each year.

A good number of clubs (10), some domestic and clubs from Italy and Hungary will participate. As always, we will try and make our young hockey players feel good and welcome at the end of the season. Socializing with other athletes - hockey players outside hockey rink will also be organised.

Hk Slavija Junior can also boast with a member team successfully participating in the National Championship and International League IHL. In addition to the membership team, we have over 180 members, who are successful in all categories of national and international IHL championship.

In the end, I would like to thank clubs, young players, parents and loyal fans for their participation in U-11 2019 tournament.

I hope many new friendships will be made, a lot of good hockey games will be played during the tournament and that our hockey players will successfully upgrade their ice hockey skills.

With sports regards,
Samo Marc, president
Hk Slavija Junior

 

Preberi več...

 

 

 

 

 

 

HC Zoldo/Alleghe

ITA

 

1. CALVANI MIRO 10.COMINATO RICCARDO
2. DA ROS LEONARDO 11.FONTANIVE NOE
3. FATTOR CRISTIAN 12.ROSSI STEFANO
4. FONTANIVE NICOLO'
5. LEVIS TOMMASO
6. MENEGHETTI ROCCO
7. MENEGHETTI VICTOR
8. SORDINI PIETRO
9. SORDINI VALERIO
Coach:
Team manager:
Assistent manager:

 


 

 

 

 

 

 

HC Zoldo/Alleghe

ITA

 

1. Pinie Alex GK (2010) 8. De Villa Chris (2008)
2. Meneghetti Victor (2009) 9. Sordini Valerio (2008)
3. Rosson Christian (2009) 10.Olivier Riccardo (2008)
4. Da Ros Leonardo (2008) 11.Sartori Alessandro (2009)
5. De Fanti Aurora (2008) 12.Panciera Enea (2009)
6. Cominato Riccardo (2008) 13.Traiber Nicolo (2009)
7. Levis Tommaso (2008) 14. Scussel Etienne (2009)
Coach:
Team manager:
Assistent manager:

 


 

 

 

 

 

 

 

Debreceni Hoki Klub

HUN

 

1. Léhi Viktor 14.Kató Bence
2. Kuti Tamás 15.Kelemen Mátyás
3. Liszkai Zétény 16.Mogyorósi Marcell
4. Áts András 17.Mucsányi Szabolcs
5. Kuti Balázs 18.Nábrádi Balázs
6. Semsey-Bakó Zalán 19.Tóth-Kurucz Tamás
7. Makay Ádám 20.Gyarmati Milán
8. Ambrus Zoárd 21.Fodor Péter
9. Szecsődi Ádám 22.Liszkai Márk
10. Lányi Anna 23.Eigner Attila
11. Majoros Bence 24.Csóka Bernát
12. Mogyorós Simon
13. Madura Armand
Coach: Máthé Csaba
Coach: Mezei Barna

 


 

 

 

 

 

 

 

Lehel HC Jaszbereny

HUN

 

1. Lóránt Soós (2009) gk 10. Márk Sas (2009)
2. Barnabás Csillik (2009) gk 11. Marcell Vizi (2009)
3. Balázs Jónás (2008) 12. Lőrincz Lakatos (2009)
4. Előd Muszka (2008) 13.Benedek Gál (2009)
5. Olivér Vizvári (2008) 14.Bálint Vizi (2010)
6. Balázs Szabó (2008) 15.Ákos Molnár (2010)
7. Tim Rigling (2008) 16.Zalán Lukáts (2010)
8. Zsombor Lukáts (2008) 17.Liza Görbe (2010)
9. Róbert Fekete (2009)
Coach: Zoltán Nagy
Coach: Arthur Bálint

 


 

 

 

 

 

 

 

Kaposvari HC

HUN

 

1. Bodrogi Nóra 10. Kiss Milla Éva
2. Csordás Csenge 11. Piros Ádám
3. Győrffy Soma 12. Somogyvári Mihály
4. Hirth Csongor 13.Szabó Dávid
5. Pintér Lázár Zsombor 14.Tankó Flórián
6. Vincze Petra Sára 15.Török András
7. Zsobrák Hanna Lili 16.Závodny Dorka
8. Ambrus Márkó Tibor
9. Gyócsi Petra
Coach: Somogyi Róbert
Team manager: Tamás Kevin

 


 

 

 

 

 

 

KHL Medveščak

CRO

 

1. 11.
2. 12.
3. 13.
4. 14.
5. 15.
6. 16.
7. 17.
8. 18.
9. 19.
10. 20.
Coach:

 


 

 

 

 

 

 

Hk MK Bled

SLO

 

1. Jenko Alexej (2008) 11.Konobelj Oskar (2009)
2. Ferčej Jakob (2009) 12.Langus Aleksander (2009)
3. Beton Voranc (2008) 13.Oman Patrik (2009)
4. Medič Lan (2008) 14.Pintar Kris (2009)
5. Mencinger Maj (2008) 15.Rebolj Gal (2009)
6. Mužan Ožbej (2008) 16.Šepič Žiga (2009)
7. RožIč Matevž (2008) 17.Tolar Maks (2009)
8. Trstenjak Marcel (2008) 18.Vodnjov Marcel (2009)
9. Zugwitz Enej (2008) 19.Mužan Jaka (2010)
10.Groznik Jan (2009) 20.Berc Oskar (2010)
22.Berc Lev 2010
Coach: Šahraj Valerij, Novak Aljaž
Team Manager: Mužan Matjaž, Tolar Tomaž

 


 

 

 

 

 

 

HD Hidria Jesenice

SLO

 

1. Aljaž Balderman (G) (2008) 11. Bert Smukavec (2008)
2. RENE ALEŠ (2009) 12. Din Kovačević (2008)
3. MATIC GREGORČIČ (2009) 13. Erazem Rebolj (2008)
4. BENJAMIN TOPALOVIĆ (2009) 14. Jan Žigon (2008)
5. MARSEL HOČEVAR (2009) 15. Nejc Dolenc (2008)
6. ŽIGA AVGUŠTINČIČ (2009) 16. Kenan Šabanović (2008)
7. NIKO FRELIH (2009) 17. Jaša Špendov (2008)
8. TIMOTEJ MARTINČIČ (2009) 18. Jakob Korbar (2008)
9.JAKA KLINAR (2009) 19.Tadej Hafne (2008)
10. Jan Ulčar (2008)
Coach:

 


 

 

 

 

 

 

HDK Maribor

SLO

 

1. Mia Čerič (GK) (2008) 13.Urška Uštar (2007)
2. Rok Apšner (GK) 2010 14.Črt SelinšekLaufer (2008)
3. Žiga Ravter (2008) 15.Jure Iršič (2008)
4. Simon Spolenak (2008) Ito Tino Fras (2008)
5. Tai Jaušovec (2008) 17.Erik Srdić Franko (2008)
6. Matija Herynek (2008)
7. Jaša Struc (2008)
8. Brina Oman (2008)
9. Tanaja Friš Lorber (2008)
10. Domen Vekjet (2008)
11. Vid Milič (2008)
12. Leon Rubin (2008)
Coach:Luka Jurić
Team Manager:Matjaž Vekjet, Jure Struc

 


 

 

 

 

 

 

Hk Slavija Junior 1

SLO

 

1. Kuder Lan gk 11.JanežIč Marko
2. Hrastar Matic gk 12.Jankovič Lovro
3. Bolte Gašper 13.Končina Jakob
4. Breznik Janez 14.Marič Nik
5. Bukovec Joc 15.Rajter Urban
6. Burjak Timon 16.Verbič Jakob
7. Chvatal Staš 17.Zupan Mark
8. Cvelbar Enej
9. Hribar Svit
Coach:
Team leader:

 


 

 

 

 

 

 

Hk Slavija Junior 2

SLO

 

1. Bole Jan Luka gk 10.Kralj Lan
2. Škraba Martin gk 11.Ložar Andraž
3. BeričIč Matevž 12.Pečan Jaka
4. Erženičnik Gal Mark 13.Penko Tilen
5. Fras Oskar 14.Petrovič Filip Luka
6. Hutar Jan 15.Raduha Žiga
7. Idžan Matko 16.Rot Anej
8. Jahić Tai
9. Jamšek Maj
Coach:
Team manager:
Preberi več...

Tournament Format


10 teams are playing in two separeted groups(A and B) against each other in single round-robin series.
Play time: 3 minutes warm-up(no pucks) folowed by 2 x 20 minutes game(stoped time) with a 2 minutes break between periods.
After the first 20 minutes begins a new game. Each game(half) counts as a new game and is aworded(4 points maximum):

• 2 points for the winning team at the conclusion of regulation time(one game/half)
• 1 point for both teams at the conclusion of regulation time if the game/half is tied

After the preliminary round(for final ranking)


In the last day games which are also played 2x 20 min and the game is tied there will be a penalty shootout immediately afterwards (3 shooters per team). If no decision is made, 1 shooter per follows.

Team alternating until decision. No shooter can compete twice.

IIHF rules (games will be played across the whole ice rink 5 on 5).
Players with match penalties and serious disciplinary penalties will be excluded from the teams for one match. Very serious cases will eliminate the player from the entire tournament.
Any protests or disputes will be heard if brought to the committee within 15 minutes from completion of the match in question. Any such issues will be resolved by the disciplinary committee comprised of the Tournament Board of Directors and one representative of the competing teams. All decisions are final.

Tie breaking formula


The tie-breaking system for two(or more) teams with the same number of points, the following parameters count in this order:
• Points in the direct matches
• Difference of goals shot and goals received between the teams with the same number of points.
• Difference of goals shot and goals received of all matches
• Number of goals shot
• By lot Preberi več...




GAME SCHEDULE

GRUOP A: GROUP B:
HK MK BLED (SLO) HD HIDRIA JESENICE (SLO)
KHL MEDVEŠČAK (CRO) HDK MARIBOR (SLO)
DEBRECENI HOKI KLUB (HUN) KAPOSVAR KASI USE (HUN)
LEHEL HC JÁSZBERÉNY (HUN) ZOLDO ALLEGHE (ITA)
HK SLAVIJA JUNIOR 2 (SLO) HK SLAVIJA JUNIOR 1 (SLO)
Friday 12.4.2019
8:00-9:00 1. game /HK SLAVIJA JUNIOR 2 - DEBRECENI HOKI KLUB
9:15-10:15 2. game / HK SLAVIJA JUNIOR 1 - KAPOSVAR KASI USE
10:30-11:30 3. game / LEHEL HC JÁSZBERÉNY - HK MK BLED
11:45-12:45 4. game / HD HIDRIA JESENICE - ZOLDO ALLEGHE
13:00-14:00 5. game / KHL MEDVEŠČAK - DEBRECENI HOKI KLUB
14:15-15:15 6. game / HDK MARIBOR - KAPOSVAR KASI USE
15:30-16:30 7. game / HK SLAVIJA JUNIOR 2 - HK MK BLED
16:30 OPENING CEREMONY
17:15-18:15 8. game / HK SLAVIJA JUNIOR 1 - HD HIDRIA JESENICE
18:30-19:30 9. game / KHL MEDVEŠČAK - LEHEL HC JÁSZBERÉNY
19:45-20:45 10. game / HDK MARIBOR - ZOLDO ALLEGHE
     
SATURDAY 13.4.2019
8:00-9:00 11. game / HK MK BLED - KHL MEDVEŠČAK
9:15-10:15 12. game / HDK MARIBOR - HK SLAVIJA JUNIOR 1
10:30-11:30 13. game / LEHEL HC JÁSZBERÉNY - DEBRECENI HOKI KLUB
11:45-12:45 14. game / ZOLDO ALLEGHE - KAPOSVAR KASI USE
13:00 - 14:00 15. game / HK SLAVIJA JUNIOR 2 - KHL MEDVEŠČAK
14:15-15:15 16. game / HDK MARIBOR - HD HIDRIA JESENICE
15:30-16:30 17. game / HK MK BLED - DEBRECENI HOKI KLUB
16:45-17:45 18. game / HK SLAVIJA JUNIOR 1 - ZOLDO ALLEGHE
18:00-19:00 19. game / HK SLAVIJA JUNIOR 2 - LEHEL HC JÁSZBERÉNY
19:15-20:15 20. game / HD HIDRIA JESENICE - KAPOSVAR KASI USE
     
SUNDAY 14.4.2019
08:00-9:00 21. 9th place game (A5 - B5)
9:15-10:15 22. 7th place game (A4 - B4)
10:30 PUCK LOTTERY GAME
10:45 PROSPORTS.SI SKILLS COMPETITION
11:15-12:15 23. 5th place game (A3 - B3)
12:30-13:30 24. 3th place game (A2 - B2)
13:45-14:45 25. 1st place game (A1 - B1)
15:00 CLOSING CEREMONY
Preberi več...